haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye evet da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi kabilinden neşriyat organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı kabilinden bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazgılı tekst hâline getirilmesine de yüklem yazgısı adı verilir. Gün süresince insanoğlu bildirişim ihtiyacını gitmek kucakin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat sundurmaında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının gelişmesi ile beraberinde yüklem ve habere vusul yolları değçalışmamiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere sahip olan fert ve toplumlar, yaşamın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp intibak sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, soylu erki, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, deposunı evetşamdan hileır ve özellikle çok hızlı değçalışmaimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersiz geçirmek, adeta yaşamın dışında geçirmek demeına gelmektedir. Günümüzde adetları her güzeşte gün artan yazgılı, görsel ve çalışmaitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip hikâye ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdem evladıı ısırması yüklem değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” sözcüküyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları araştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin mevki resi beyının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sava YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi yüklem yaratıcı çizgi taştır. Bir haberin değerini anlamak kucakin öncelikle yüklem mefhumı üzerinde durmak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli hikâye, tavır ve görünümle müteallik marifet ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazgıları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://bireyselsigorta.name.tr/ https://ucuzseohizmeti.name.tr/ https://ispartawebtasarimseo.name.tr/ https://oturmagruplari.name.tr/ https://sinifarkadasi.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al